Eğitim

Published on Ağustos 3rd, 2022

0

Ersoy: Başkanın görevden alınması yeterli değil, sınav iptal edilsin!

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy KPSS’de çıkan soruların Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında bire bir aynı olmasını meclis gündemine taşıdı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Ersoy: ”ÖSYM tarafından 31 Temmuz Pazar günü iki oturum olarak gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan sorular tartışma yaratmıştır.  Sabah saatlerinde yapılan genel kültür- genel yetenek oturumunda tarih, coğrafya ve Anayasa alanlarında adaylara yöneltilen soruların birçoğunun, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarında ve ders videolarında sorulan sorular olduğu iddiası sınava giren öğrencilerde ÖSYM’ye tepki doğmasına neden olmuş ve kurumun güvenirliğine olan inanç derinden sarsılmıştır”ifadesini kullandı.

KPSS’ye olan güven sarsılmıştır!

Sınavın ardından binlerce kişinin, KPSS 2022 sınavındaki 30’un üzerindeki sorunun deneme kitapçıklarındaki sorular ile birebir aynı olduğunu öne sürerek sınavın iptal edilmesini talep etmiştir diyen Ersoy, sınav sisteminde yaşanan bu şaibenin ortadan kalkması için araştırmanın titizlikle yapılarak sorumluların bulunması ve sınavın iptal edilmesi gerekir dedi.

KPSS’de dereceye girsen de mülakat da elenen bir sistem yaratıldı! KPSS kaldırılsın!

Ersoy;” KPSS’ye bin bir emekle hazırlanıp iş bulmak hayalinin yok edildiği bir nesilin dönemini yaşamaktayız. Geçmiş yıllarda da KPSS sorularının önceden paylaşılarak sınava giren öğrencilerin eşitsiz bir biçimde sınava girdikleri görülmüştür. Bu nedenle aynı şaibenin yaşanmaması için gerekli araştırmanın yapılmasının yanı sıra sınav iptal edilmelidir” dedi.

Bu bağlamda;

1.         Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS’ye giren gençlerin hak kaybı yaşamaması için Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı soru kitapçığının tamamının yayınlanması ile ilgili kapsamlı bir araştırma ve inceleme başlatmış mıdır?

2.         Soruların paylaşılması iddiaları üzerine Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı iptal edilecek midir?         

3.         ÖSYM tarından yapılan açıklamanın sınava giren öğrencileri tatmin etmediği kesin iken ÖSYM daha net bir açıklama yapmayı planlamakta mıdır?


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑