Türkiye

Published on Eylül 19th, 2022

0

Gazeteci Hatice Şahin’e 6 yıl 3 ay hapis cezası

Mahkeme, Şahin’in kendisine isnat edilen “örgüt üyesi olmak” suçunu işlediğine kanaat getirerek gazeteciyi 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Yeni Yaşam muhabiri Hatice Şahin’in mesleki faaliyetleri gerekçe gösterilerek “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Şahin katılmazken, avukatı Resul Temur hazır bulundu.

MLSA’da Deniz Tekin’in haberine göre Mahkeme, Şahin’in kendisine isnat edilen “örgüt üyesi olmak” suçunu işlediğine kanaat getirerek gazeteciyi 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca Şahin’in hakkındaki adli kontrol tedbirinin hüküm kesinleşinceye kadar devamına karar verdi.

Şahin’in avukatı Resul Temur, kararı istinaf mahkemesine taşıyacağını söyledi.

Şahin’in Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) yürüttüğü iddia edilen faaliyetler, meslektaşlarıyla yaptığı telefon görüşmeleri ve hakkındaki gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü.

Duruşma ilk olarak söz alan iddia makamı, gazeteci Şahin’in “örgüt üyesi olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ettiği esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan Av. Temur, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını belirtti. Temur, dosyada müvekkili aleyhine beyan veren Ezel ve Firar mahlaslı gizli tanıkların beyanlarına “vücut verilmek” için Emniyetin içinden yapılan bir ihbarla müvekkilinin kendisiyle ilgili olmayan bir operasyonda gözaltına alındığını söyledi.

Temur, müvekkilinin evine yapılan baskında el konulan yazı ve notları nedeniyle “örgüt üyesi olmak” suçundan cezalandırılmak istendiğini söyledi.

Gizli tanık beyanlarının somutlaştırılarak müvekkilinin cezalandırılmak istendiğini vurgulayan Temur, gizli tanık beyanlarını destekleyecek bir delilin halen bulunamadığını söyledi.

Temur ayrıca davada DTK içerisinde faaliyet yürütmek ile suçlanan müvekkilinin, DTK üyesi, yöneticisi veya çalışanı olmadığını kaydetti.

Ne olmuştu?

Gazeteci Hatice Şahin, Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresine (DTK) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 9 Ekim 2018’de 145 kişiyle birlikte gözaltına alındıktan sonra 19 Ekim 2018’de yurtdışına çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı.

23 Ekim 2018’de tamamlanan ve gazeteci Şahin’e “silahlı örgüt üyeliği” suçlamasının yöneltildiği iddianamede, suçlamalara, gizli tanık ifadeleri, Şahin’in haber kaynaklarıyla telefon görüşmeleri ve Diyarbakır-İstanbul uçak biletleri delil olarak gösteriliyor.

(Bianet)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑